Obecné rady k inline bruslení
V tomto okénku bychom Vám rádi pomohli s výběrem bruslí a jejich servisem.
Inline bruslení je v České republice velice oblíbený sport a vznikají nové a nové bruslařské stezky. Jestliže se rozhodneme pro inline bruslení, tak musíme první vybrat správnou výbavu.
Na trhu je celá řada produktů od inline bruslí až po speciální chrániče. Začněme ale bruslemi. Bruslí existuje několik druhů. Máme speedové brusle, fitness brusle, které jsou nejpoužívanější, dále pak streetové brusle a brusle na lední hokej. Každý typ bruslí má své kouzlo, výhody i nevýhody a specifické vlastnosti.
Speedové brusle jsou určené na rychlou jízdu na delší vzdálenosti. Mají zpravidla velká kolečka o průměru okolo 100mm. Zároveň jsou ale méně ovladatelné, mají volný kotník a nemají brzdičku. Na těchto bruslích se dá vyvinout už dobrá rychlost, ale nejsou vhodné pro začátečníky.
Fitness brusle. Tento typ bruslí je nejrozšířenější a nejuniverzálnější. I na tomto typu můžete jet rychle, ale zároveň je vhodný pro úplné začátečníky. Máte v bruslích pevně sevřený kotník, tak se nestává že byste šmajdali. Nicméně i tyto brusle nejsou všechny stejné. Zde záleží především na správném výběru inline koleček. Malá kolečka jsou lépe ovladatelná, ale zase jedou pomaleji. Větší kolečka zase nejsou vhodné pro začátečníky, protože je menší ovladatelnost. Velikost se pohybuje od 78mm do 90mm. Průměr je mezi 80 a 85mm. Tvrdost koleček je také relativně důležitá. Čím jsou tvrdší, tím se méně sjíždí a vydrží Vám déle, zároveň jedou rychleji. Pomalejší jsou meká kolečka. Tvrdost koleček se uvádí na jejich straně. Vždy s písmenem A. Škála tvrdosti je od 78A po 85A. Jestliže již kupujete nová kolečka, tak se rozhodně nevyplatí šetřit. Ideální cena je okolo 1000 kč za 8 nových koleček.
Streetová brusle, tyto brusle jsou určeny na jízdu po městě, různé triky a parádičky. Nemají brzdičku, jejich stavba je velice tvrdá a nůž s kolečky krátký, aby byla zaručena nejlepší ovladatelnost inline bruslí. Kolečka by měla být co nejtvrdší.
Brusle na inline hokej. Zde se jedná o botu z klasické lední pánské brusle, jen má místo čepele kolečka. Bota není pohodlná a není určená na dlouhé jízdy.
Takže při koupi bruslí jsou zásadní otázky:
- jak chceme jezdit?
- chceme ovladatelnější brusle, nebo rychlejší?
- kolik chceme investovat?
Na co si dát pozor? Důležité jsou také ložiska, při koupi doporučujeme roztočit samostatně kolečka a pak zjistíme, jak dlouho se točí. Když se moc netočí, nekupovat. Ložiska mají také svoji škálu. ILQ, nebo ABEC – podle toho jestli jsou v ložisku kuličky, nebo válečky. Zde je stupnice od 1-9. Číslo 9 je nejlepší.
Na trhu je celá řada značek bruslí a obchodů s bruslemi. Doporučujeme zajít do kamenného obchodu si brusle nejdříve vyzkoušet, poté je třeba najít levněji na internetu. Ani ojeté brusle v dobrém stavu nemusí být špatná koupě.
Pokud se bojíte prvních krůčků, nebo se chcete naučit rychleji, tak neváhejte kontaktovat naši inline školu.
Častým dotazem je také jak vyměnit kolečka? Existuje nějaký systém? Ano, ale záleží zde také na Vašem citu a jak už jsou kolečka sjetá. Jestliže už jsou příliš sjetá, tak už výměna rozhodně nepřidá na kvalitě jízdy. Důležité je tedy měnit častěji, jakmile už vidíme větší než malé zkosení. Použijeme na to zpravidla imbusový klíč. Osobně doporučuji měnit kolečka pouze ze strany na stranu při zachování pořadí koleček. Protože první a poslední kolečka se sjíždí více. Kdybychom je dali doprostřed, tak bychom jeli jen na prvním a posledním kolečku, která byla veprostřed. Poté by byla brusle mnohem hůře ovladatelná.