fbpx

+420 724 929 269 info@inlineskola.cz

Jak vybrat nové brusle

Jak vybrat nové brusle

Inline bruslení je v České republice velice oblíbený sport a vznikají nové a nové bruslařské stezky. Jestliže se rozhodnete pro inline bruslení, tak musíte v první řadě vybrat správnou výbavu.

Bruslí existuje celá řada druhů. Bavíme se o kolečkových jednostopých (inline) bruslích. Ty můžeme rozdělit na speedové brusle, maraton brusle, fitness brusle, které jsou nejpoužívanější, dále pak streetové / urban brusle, freestyle brusle, agressive brusle, brusle na inline hokej či inline krasobruslení. Každý typ bruslí má své kouzlo, výhody i nevýhody a specifické vlastnosti.

Velkou roli hraje také velikost koleček resp. délka rámu. Malá kolečka jsou lépe ovladatelná, ale zase jedou pomaleji. Větší kolečka zase nejsou vhodné pro začátečníky, protože je menší ovladatelnost. Tvrdost koleček je také relativně důležitá. Čím jsou tvrdší, tím se méně sjíždí a vydrží Vám déle, zároveň jedou rychleji. Pomalejší jsou meká kolečka. Tvrdost koleček se uvádí na jejich straně. Vždy s písmenem A. Škála tvrdosti je od 76A po 92A.

Důležitá jsou v neposlední řadě ložiska. Ta mají také své škály: ILQ, nebo ABEC, stupnice má rozsah 1 – 9. Číslo 9 je nejlepší. Na rekreační jízdu plně postačí ložiska kvality 5 – 7.
speedová brusle

Speedové brusle jsou určené na rychlou jízdu, jsou velice pevné a ne příliš pohodlné. Mají velká kolečka o průměru 100mm a více. Zároveň jsou ale méně ovladatelné, mají nízký kotník a nemají brzdičku. Na těchto bruslích se dá vyvinout vysoká rychlost, ale nejsou vhodné pro začátečníky – vyžadují intenzivní trénink na posílení kotníků. Brusle jsou využívány hlavně při rychlostních závodech.

Maraton brusle jsou jakýmsi hybridem mezi speedovými a fitness bruslemi. Mají pevnou botu, avšak vyšší pohodlnější než u speedů. Jak název napovídá, jsou určeny pro dlouhé trasy. Mají delší rámy s velkými kolečky.

fitness brusleFitness brusle jsou nejrozšířenější a nejuniverzálnější. I na tomto typu můžete jet rychle, ale zároveň je vhodný pro úplné začátečníky. Máte v nich fixovaný kotník, což pomáhá při rovnováze. Velikost koleček se většinou pohybuje od 72mm do 90mm. Kolečka jsou spíše měkká pro pohodlnost jízdy, nejčastěji 82A.

streetová brusleStreetové brusle jsou určeny na jízdu po městě, různé triky a parádičky. Nemají brzdičku, jejich stavba je velice tvrdá s pevným vnějším skeletem a vnitřní botičkou podobně jako u lyžáků. Standardně mají krátký rám s 80 mm kolečky, aby byla zaručena dobrá ovladatelnost. Kolečka bývají spíše tvrdší, 84A a více.

Freestyle brusle jsou velmi pevné a ne příliš pohodlné. Jsou určeny na precizní jízdu mezi kužílky. Jsou velmi obratné díky krátkému rámu, který je navíc tvarován do kolébky. Kolečka bývají od 72 mm do 80 mm.

Agressive brusle jsou určeny na jízdu ve skateparcích, či trikovou jízdu na městských překážkách. Stavbou jsou podobné streetovým bruslím, mají ale menší kolečka (58-72 mm) na speciálním rámu s mezerou uprostřed, tzv. grind blockem a mezi botou a rámem mají tzv. soul plate.

inline hokej brusleBrusle na inline hokej / krasobruslení. Jedná o botu z klasické lední brusle, jen má místo nožů kolečka. Bota není příliš pohodlná a není určená na dlouhé jízdy. Rám je krátký a kolečka malá od 72 mm do 80 mm. Krasobruslařské boty mají navíc vepředu špalík, podobně jako mají jejich lední protějšky zoubky.

Takže při koupi bruslí jsou zásadní otázky:

  • jak chceme jezdit?
  • chceme ovladatelnější brusle, nebo rychlejší?
  • kolik chceme investovat?

Na co si dát pozor?
Na trhu je celá řada značek bruslí a obchodů s bruslemi. Doporučujeme zajít do kamenného obchodu si brusle nejdříve vyzkoušet, poté je třeba najít levněji na internetu. Ani ojeté brusle v dobrém stavu nemusí být špatná koupě.

Pokud se bojíte prvních krůčků, nebo se chcete naučit rychleji, tak neváhejte kontaktovat naši inline školu.